Najlepší čas na dovolenku
Dobrý
Najlepší
-
1
-
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
8
-
9
-
10
-
11
-
12
Podnebie
Základným rysom podnebia Francúzska je vzrastajúca teplota od severu smerom k juhu. S miernejším podnebím sa môžeme stretnúť hlavne v severných a západných častiach, čo samozrejme zahrňuje i hlavné mesto. Na východe a juhu (predovšetkým v Centrálnom masíve) sa podnebie viac približuje kontinentálnemu typu, čo znamená nutnosť počítať s teplejšími rokmi a trošku chladnejším zimami, čo ale pre lyžiarov nepredstavuje žiadny problém. Ale pozor, oplatí sa dať na rady meterológov a predovšetkým v zime neriskovať snehové víchrice, ktoré môžu byť nebezpečné. Pokiaľ si teda hodláte vo Francúzsku zalyžovať, vždy sa vyplatí zistiť si dopredu, ako vyhliadky na počasie vás čakajú. A konečne oblasti na juhu by sme mohli označiť ako subtropické, pre ktoré sú charakteristické mierne daždivé zimy a suché, horúce letá, ktoré sú pre prímorskú turistiku ako stvorené. Typickým úkazom v zime je chladný prudký vietor z hôr, nazývaný mistrát.
Najväčší úhrn zrážok spadne na území Francúzska behom zimných a jarných mesiacov, hlavne v období od januára do apríla. Naopak na najsuchšie počasie narazíme na podzim, najmä v auguste a septembri.
Počasie v Paríži sa dalo po všetkých stránkach nazvať ako vyhovujúce. Málokedy sa stretneme s ozajstnými teplami, v zime je sneh v hlavnom meste skôr raritou a taktiež jar prichádza pomaly, uvolnene, takmer až v apríli.
Priemerné teploty v Paríži sú v zime približne 3,6 °C a v júni 19,3 °C . Najteplejšími mesiacmi sú pochopiteľne júl a august.
Rozhodne je nutné sa spomenúť, že klíma sa mení podľa jednotlivých regiónov, kde je ovplyvňované mnohými faktormi, ako vzdialenosť od mora, nadmorská výška, typ porastu atd. Pokiaľ sa rozhodujete, v ktorej francúzskej destinácii stráviť vašu dovolenku, doporučuje sa z hľadiska počasia najskôr Bretaň, kde je šanca na príjemné slnečné počasie najvyššie. Teploty avšak nemusia byť zas až tak vysoké ako napríklad na Azurovom pobreží.